Rus ve Ukraynalılar Türkiye’yi Terk Etmeye Başlamıştı! Yerlerine Kimlerin Geleceği Belli Oldu

24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan süreçte milyonlarca Ukraynalı, turist olarak Avrupa ve Türkiye’ye dağılmıştı.

Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin önemli bölümünü Ukrayna ve Rusya vatandaşları oluştururken, savaşın gün geçtikçe normalleşmesiyle birlikte Ukraynalılar da yurtlarına dönüş yapmaya başladı. Bu doğrultuda Türkiye’deki Ukraynalı sayısı 2022 yılında yüzde 67, geçtiğimiz yıl ise yüzde 25 düşüş yaşadı.

Ekonomim.com’dan Selenay Yağcı’nın haberine göre; Türkiye’yi terk eden Ukrayna ve Rus vatandaşlarının yerini Polonyalı turistler doldurmaya başladı.

RUSLAR KAÇTI: POLONYALILAR AKIN ETTİ

Türkiye’de görülen ekonomik bozulma sonucunda son yıllarda yaşanan hayat pahalılığı toplumun tüm kesimlerini etkisi altına alırken, döviz tarafında yaşanan kur artışlarıyla birlikte kafe, restoran ve konut fiyatlarının pahalı hale gelmesi 58 bin Rus yerleşimcinin Türkiye’den uzaklaşmasına neden oldu.

Türkiye’den ayrılanların bir bölümü Rusya’ya gitmeyi tercih ederken, önemli bir kesim ise daha ucuz olan Sırbistan ve Karadağ’a taşınıyor. Ülkeyi terk eden binlerin önemli bölümü otellerde konaklarken, Rus ve Ukrayna vatandaşlarının gidişiyle boşalacak otel odalarını Polonyalılar doldurmaya başladı.

YILIN EN BÜYÜK SÜRPRİZİ: POLONYA

Ukrayna pazarındaki kaybı Polonya pazarının önemli ölçüde kapattığına işaret eden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), 12 ay boyunca hareketlilik yaşatacak pazar olarak Polonya’nın Antalya için önemli bir pazar haline geldiğini söyledi. Erken rezervasyon işlemini en erken yaptıran kesimin İngilizler olduğunu aktaran Kavaloğlu, “Ukrayna pazarı hala istediğimiz gibi değil ama toparlanma emareleri görüyoruz. İngilizlerin ardından en büyük ilgiyi Almanlar ve Ruslar gösteriyor. Bu yılın sürpriz ülkesi ise Polonya. Geçen yıl Antalya’da 1 milyona yakın Polonyalı turisti misafir etmiştik. Bu yıl sayının 1 milyon 250 bini geçmesini öngörüyoruz” dedi.

ALMANYA DIŞINDA DA İLGİ ÇOK YÜKSEK

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yurt dışında yaptığı tanıtım çalışmalarının alternatif pazarların doğmasında etkin rol oynadığını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Saatçioğlu da bu pazarlardan biri olan Polonya’dan gelen turist sayısının turizmcileri şaşırttığını anlattı. Saatçioğlu, Polonya, Hollanda ve İngiltere’den gelen turist sayısındaki artışa dikkat çekerek, “Geçen sene 15 milyon 600 bin turist ağırladık, bu yılki hedefimiz 17 milyon. Geçen yıla göre turist sayısında yüzde 20 artış var. Geçen yıl Rus, Alman ve İngilizlerin ardından Polonyalılar dördüncü sıradaydı. İngiltere ve Polonya’da geçen yıl ciddi artış yaşadık. Polonya’da yüzde 35’e kadar bir artış yaşandı “ diye konuştu. Marmaris’te de Polonya pazarından yüzde 50’nin üzerinde artış beklediklerini kaydeden Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli, Polonya pazarının, Ukrayna sayılarına ulaşmasını da beklediklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir